Přeskočit na hlavní obsah

Bramborový salát podle Dity P.

Recepturu zveřejňuji na přání, Lukáš již urgoval, Daně, Evě, Martinovi, Markétě, Mírovi chutnalo a všichni jej letos chtěli připravit na štědrovečerní večeři. Salát je velice lehký a svěží v chuti:


Pro 4 osoby:
1 kg salátových brambor, uvařených ve slupce a oloupaných,
1 cibule (červená udělá salátu barevnější strukturu), nakrájená na drobno,
1 sladší jablko, nakrájené na kousky,
10 znojemnských okurek, nakrájených nadrobno,
6 vařených vajec (dávám jen tři - právě pro tu lehkost), aby, nakrájených na kousky,
sůl a čerstvě namletý pepř,
200 g majonézy,
3 lžíce citronové šťávy,
1 lžíce dijonské hořčice.

Vše opatrně a důkladně promíchat a nechat hodinu odležet v lednici. Dobrou chuť.

Komentáře

  1. Jo, jo - bramborový salát - skvost většiny štědrovečeních večeří! Jeho variabilita je neskutečná. I tahle varianta vypadá skvělě.
    Přeji pohodové svátky!

    OdpovědětVymazat
  2. Hotovo,všichni se zučastnili výroby:)První br.salát ,který konzumuje i naše mlsná Agnes:)

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Tak, tak, je to tak. Hezké vánoce!

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: To jste dobří. Jestli si dá i váš taťka, tak omdlím !

    OdpovědětVymazat
  5. Chystej čichací sul:)už měl ochutnávku!Taky přejeme krásné svátky,pa!

    OdpovědětVymazat
  6. Dělám hodně podobný, taky s jablíčkem, jen majonézu (domácí) ještě odlehčuju bílým jogurtem. A u nás teda bez vajec
    je neskutečné, kolik podob má bramborový salát, co rodina, to jiná receptura

    OdpovědětVymazat
  7. U nás je mistrem přes salát děda, ale myslím, že bych se do podobné varianty taky mohla pustit :) Přeju vše nej do nového roku!

    OdpovědětVymazat
  8. Nemůžu si pomoct, ale chyběla by mi v tom kořenová zelenina :) Vizuálně i chuťově.

    OdpovědětVymazat
  9. [6]: + [7]: + [8]:
    U nás bychom bez vajec nepřežili . Klasický náš salát, vánoční, bramborový, také vypadá jinak. Ale tato varianta je opravdu příjemná změna, která příjemně překvapí.

    OdpovědětVymazat
  10. Ahoj, já bych ho chtěl vyzkoušet letos. Loni mi to ještě u drahé neprošlo a musel jsem dělat klasiku. Měl bych dotaz ohledně odležení. Klasický je dobrý až druhý den. U tohoto uvádíte odležet hodinku. To je minimum, nebo je to také lepší až druhý den? Já se bojím toho, aby pak nezhnědlo to jablko a nevypadalo to hnusně.

    OdpovědětVymazat
  11. [11]: Ahoj Kamile, odležet minimálně hodinku. Jablko v salátu nezhnědne, možná reakce s kyselým prostředím - majonéza, okurka , ale jestli se toho bojíte, nakrájené kousky jablka rovnou vhoďte do těch tří lžic citrónové šťávy, kterou se salát dochucuje. Ať vám oběma chutná!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.