Přeskočit na hlavní obsah

Hrníčková cuketová bábovka


Po delší odmlce nabízím hot, hot recept! Už nejméně čtrnáct dní nám, zemědělsky aktivním lidem, nastává období - kam s ní? S cuketou? Už i mírně přerostlou, bohužel. Já vám ale nebudu nutit recept jen tak davajský, jakože kam tu cuketovou hmotu plácnout, nýbrž recept na moučník opravdu dobrý, ne-li skvělý. Recept na bábovku nedrobivou, konzistencí mírně podobnou americkému brownies. Kůrka křupavá, bábovka uvnitř vláčná, plná čokoládové chuti.


Nebudu se tvářit, že jsem si ho vymyslela sama. Ne. Na doporučení virtuální labužnické kamarádky Marcely Kro jsem si vylepšila recet ze stránek Kluků v akci.
Vylepšila čím? Jen jsem přidala tabulku čokolády a lžíci kakaa navíc.

Odměrka na suroviny - 1 hrnek = o obsahu 300 ml.

Potřebujeme:
1 ½ hrnku polohrubé mouky,
1 hrnek krupicového cukru,
2 vejce,
½ hrnku mléka,
100 g čokolády - mléčné, hořké - podle chuti,
¼ hrnku oleje,
1 hrnek nastrouhané cukety,
½ hrnku strouhaných ořechů,
1 vanilkový cukr,
1 kypřicí prášek do pečiva,
2 lžíce kakaa,
špetka soli.

Na vymazání bábovkové formy:
rozpuštěné máslo a hrubá krupice - nebo dětská krupička (to, co používáte na vaření krupicové kaše).

Nejprve si zapnu troubu a předehřeju jí na 180 °C. Bábovkovou formu pečlivě vymažu rozpuštěným máslem a a pečlivě vysypu hrubou krupicí - nebo dětskou krupičkou. Krupice mi zajistí snadné vyklopení upečené bábovky z formy a taky křehkou kůrčičku.

V jedné míse si smíchám suché suroviny a v druhé ty mokré. Ovšem, mléko mírně zahřeju, abych v něm mohla dohladka rozpustit tabulku čokolády. Nastrouhanou cuketu počítám do surovin mokrých. Strouhám jí včetně dřeně a semínek, protože ta moje nebyla extra přerostlý obr s tvrdě a pevně vyvinutými semínky. Na délku měřila jako školní zelené pravítko, takže asi třicet centimetrů = 30 cm.

Obsahy obou mís smíchám, vzniklé těsto vliju do formy, vrazím do předehřáté trouby a peču asi 45 minut, dokud bábovka z trouby nezavoní a těsto od formy lehce neodskočí. Ze začátku 180 °C, pak teplotu zmírním na 160 °C.


Jo a doma jsem neřekla, že ta výborná bábovka je upečená z cukety, takže prosím, ani muk!
Dobrou chuť!

Komentáře

  1. I am not much familiar to the language of this website.  I found it very interesting to know the information about it. I used translation tool and grabbed the information. Because I love cooking It was good. Keep on sharing good posts.

    OdpovědětVymazat
  2. Asi začínám litovat hodně moc, že jsem doma nechala tu cuketu od babičky a ještě víc, že na bytě nemám troubu... Já ty moučníky z cukety mám strašně ráda a tohle zní skvěle (ještě s tou čokoládou!). A ty fotky jsou krásné!

    OdpovědětVymazat
  3. [1]:Thank you very much!
    I'll work on.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Díky moc Catalino! Všechno bude i ta trouba, ale plně tě chápu, vdyť v tvém cukrářsko-pekařském umění je to opravdu totální pech!!!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!