Přeskočit na hlavní obsah

Boršč

Do nového roku s dobrým základem do žaludku, zdravým, chutným i vyprošťujícím, pokud si svůj orgán silvestrovskou oslavou trochu pocucháte. Dobré a kvalitní jídlo totiž léčí.
Boršč patří mezi mé rodinné recepty z dětství. V rodině, kde se setkala volyňská a německá kuchyně dohromady. A je pravda, že jsme se jako děti nikdy nad touhle polívkou neofrňovali - byl to pomalu sváteční jídlo. Velký hrnec stál v lednici a po dva dny živil pětičlenou rodinu.
Na boršč existují podle místa původu spouta receptur, někdo zeleninu do polívky osmaží, nebo přidává rajčatový protlak, párky, nebo i zahušťuje jíškou.
Ale takhle ho doma vaříme my:



Na velký pětilitrový hrnec jsem koupila:

kus hovězí plece, asi 600 g
kus vepřové plece, asi 600 g
(maso volím co nejvíc libové - kvůli dětem, jinak lze borč uvařit z hovězího žebra - maso s kostí a vepřového prorostlého bůčku),
1 cibuli,
bobkový list - 3 lupena,
nové koření - 5 ks,
hlávku zelí, okolo 1 kg,
3 velké mrkve,
1 bulvu celeru - ale do polívky použiju jen jeho polovinu,
2 petržele nebo pastiňáky,
dvě červené řepy střední velikosti,
kelímek kysané smetany na dochucení na talíři,
dobrý chleba jako přílohu.

Sůl jsem měla doma.


Maso omyju a vložím do pěti litrů studené vody v hrnci. Přivedu k varu, osolím, přidám rozčtvrcenou cibuli, nové koření a bobkový list, pak ztlumím příkon varné desky na st. č. 4 a nechám vařit.

Červenou řepu omyju a v jiném kastrůku jí neoloupanou uvařím doměkka. To trvá 45 minut až hodinu. Pak řepu vyndám, nechám úplně vystydnout, abych jí na slzičkovou struhadle nastrouhala na jemno.

Po hodině zkontroluju kus vepřového, když je maso měkké, vyndám ho a nechám do měkkosti dovařit ještě hovězí maso. Trvá to přibližně další hodinu, až hodinu a půl. Pak vyndám i i hovězí kus, vývar zcedím do jiného hrnce. Vychladlé maso nakrájím na kostky.

Do vyčištěného vývaru přidám očištěnou a nakrájenou zeleninu - mrkvev a pastiňák na jemná kolečka, zelí a celer na jemné nudličky, brambory na kostky. Nechám povařit asi 15 minut, přidám nastrouhanou vařenou řepu, nakrájené maso, pak plotýnku vypnu a nechám v teple dojít.


Horkou, vroucí polívku si na talíři každý strávník dochutí lžící kysané smetany.
A v bříšku je jak pokojíčku.

Dobrou chuť!
Смачного!?

Komentáře

  1. Joo, o tomhle jsme se bavili ve škole, a prý to je hrozně dobré. Nevím jak to chutná, ale láká mě to :)

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: není to náročné finančně, ani časově, suroviny běžně dostupné, doporučuju uvařit.

    OdpovědětVymazat
  3. Jé, tak u tohoto jsem si hned vzpomněla na Ukrajinu, kde jsem ho měla docela často a fakt mi chutnal, akorát doma jsme ho snad nikdy nedělali. Mě nejspíš zlákáš k přípravě!

    OdpovědětVymazat
  4. To budu jen ráda, snad ti bude chutnat i ten náš recept.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jak chutná Šumava

    V pátek na Kvildě. Co rozhodně musíte ochutnat, je povidloň. Staročeský povidloň. Řezy z odpalovaného těsta, promazané tradičními švestkovými povidly a tvarohovo šlehačkovým krémem. Zajděte si na něj do Pekárny Kvilda , stojí hned při hlavní silnici. Kromě povidloně si můžete dát nešizený borůvkový koláč z tenkého kynutého těsta. A moc nám chutnal žitný chléb, který jsme si vzali s sebou. Vydržel jako čerstvý ještě třetí den po upečení. Večer v Kašperských Horách a za odměnu Plzeň a místní limonáda, která děti (kromě pizy) vždy potěší vtipnou etiketou i chutí. V sobotu autobusem z Kašperek do Čeňkovy Pily a pěšky proti proudu mé nejkrásnější řeky Vydry.Asi po čtyřech kilometrech dorazíme k Turnerově chatě. Už v jedenáct hodin dopoledne tam panuje obědový chaos, který obsluha v pohodě zvládá na venkovní zahrádce i uvnitř. Hospoda v chatě hučí. Vyhlášená je domácí hříbková bramboračka, my si dáme zelňačku s krajícem chleba a borůvkové lívanečky. Obojí super, stejně jako piv...