Přeskočit na hlavní obsah

Boršč

Do nového roku s dobrým základem do žaludku, zdravým, chutným i vyprošťujícím, pokud si svůj orgán silvestrovskou oslavou trochu pocucháte. Dobré a kvalitní jídlo totiž léčí.
Boršč patří mezi mé rodinné recepty z dětství. V rodině, kde se setkala volyňská a německá kuchyně dohromady. A je pravda, že jsme se jako děti nikdy nad touhle polívkou neofrňovali - byl to pomalu sváteční jídlo. Velký hrnec stál v lednici a po dva dny živil pětičlenou rodinu.
Na boršč existují podle místa původu spouta receptur, někdo zeleninu do polívky osmaží, nebo přidává rajčatový protlak, párky, nebo i zahušťuje jíškou.
Ale takhle ho doma vaříme my:



Na velký pětilitrový hrnec jsem koupila:

kus hovězí plece, asi 600 g
kus vepřové plece, asi 600 g
(maso volím co nejvíc libové - kvůli dětem, jinak lze borč uvařit z hovězího žebra - maso s kostí a vepřového prorostlého bůčku),
1 cibuli,
bobkový list - 3 lupena,
nové koření - 5 ks,
hlávku zelí, okolo 1 kg,
3 velké mrkve,
1 bulvu celeru - ale do polívky použiju jen jeho polovinu,
2 petržele nebo pastiňáky,
dvě červené řepy střední velikosti,
kelímek kysané smetany na dochucení na talíři,
dobrý chleba jako přílohu.

Sůl jsem měla doma.


Maso omyju a vložím do pěti litrů studené vody v hrnci. Přivedu k varu, osolím, přidám rozčtvrcenou cibuli, nové koření a bobkový list, pak ztlumím příkon varné desky na st. č. 4 a nechám vařit.

Červenou řepu omyju a v jiném kastrůku jí neoloupanou uvařím doměkka. To trvá 45 minut až hodinu. Pak řepu vyndám, nechám úplně vystydnout, abych jí na slzičkovou struhadle nastrouhala na jemno.

Po hodině zkontroluju kus vepřového, když je maso měkké, vyndám ho a nechám do měkkosti dovařit ještě hovězí maso. Trvá to přibližně další hodinu, až hodinu a půl. Pak vyndám i i hovězí kus, vývar zcedím do jiného hrnce. Vychladlé maso nakrájím na kostky.

Do vyčištěného vývaru přidám očištěnou a nakrájenou zeleninu - mrkvev a pastiňák na jemná kolečka, zelí a celer na jemné nudličky, brambory na kostky. Nechám povařit asi 15 minut, přidám nastrouhanou vařenou řepu, nakrájené maso, pak plotýnku vypnu a nechám v teple dojít.


Horkou, vroucí polívku si na talíři každý strávník dochutí lžící kysané smetany.
A v bříšku je jak pokojíčku.

Dobrou chuť!
Смачного!?

Komentáře

  1. Joo, o tomhle jsme se bavili ve škole, a prý to je hrozně dobré. Nevím jak to chutná, ale láká mě to :)

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: není to náročné finančně, ani časově, suroviny běžně dostupné, doporučuju uvařit.

    OdpovědětVymazat
  3. Jé, tak u tohoto jsem si hned vzpomněla na Ukrajinu, kde jsem ho měla docela často a fakt mi chutnal, akorát doma jsme ho snad nikdy nedělali. Mě nejspíš zlákáš k přípravě!

    OdpovědětVymazat
  4. To budu jen ráda, snad ti bude chutnat i ten náš recept.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.