Přeskočit na hlavní obsah

Easy lokální večeře a prázdninová výzva Kuchařky pro dceru

Jestli si chcete toto léto hrát, mám tu něco pro vás. Florentýna vymyslela a vyhlásila letní, prázdninovou výzvu pro všechny hravé, nadšené ... Nemusí se cvičit bicáče, tricáče, agnličáci, kliky ani zdvihy nehrozí ... tedy pevně doufám.

Všeho si dopodrobna dočtete TADY U KUCHAŘKY PRO DCERU.

Na pionýrské tábory už nejezdím hodně dlouho a vlastně jsem je ani nikdy neměla ráda. Byla jsem ráda doma, introvert s knížkou v koutě. Tak to teď možná doháním. A zatím mě to baví. Ovšem, jsme teprve u úkolu č. 2. Který jsem vlastně splnila v předstihu, měla jsem totiž velkou chuť na pečené nové brambory. A v naší vietnamské sámošce se opravdu roztrhnul pytel s velice chutnými brambory:


Brambory jsem namočila a pak jsem je vydrhla fungl novou drátěnkou na mytí nádobí. Troubu jsem rozpálila na 200 °C, hned na začátku jsem do ní vrazila pekáč, aby také nabral grády. Odrhnuté bramory jsem prohodila v oleji, každou propíchla nožem, aby náhodou při pečení neexplodovala a šoupla na rozpálený plech. Pekla jsem půl hodiny.

Mezitím jsem si stihla utřít dva čerstvé stroužky českého česneku, který jsem taktéž koupila ve vietnamské sámošce, se solí. Přidala jsem 250 g bílého jogurtu. Nasekala jsem hrst čerstvé bazalky a pažitky, přidala do jogurtu a dala vychladit do lednice.

Bazalku mám předpěstovanou ze skleníku, vysetou ze semínek asi na začátku dubna. Teď si jen přepichuju velice vzrostlé sazenice do květináčů na balkón a zaštipuji výhonky, aby trochu košatěla. Zahrádku mám tři kilometry od balónu, proto to přepichování.

Pažitku jsem na férovku koupila v suprmárketu /čti supermarketu/ a přesadila do kvalitnější zeminy.

Komentáře

  1. Úplně jsem na ně dostala chuť! Budou zítra se pstruhem, taktéž bylinkovým. Moc díky za inspiraci, Maruško!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr