Přeskočit na hlavní obsah

Losos z røykeri

Røykeri - udírna. Nádhera. Na talíř nám připlouvá uzený losos, z vlastnoručně zpracovaný kapitánem z Přístavu Valnovka. Není úžasné, jak se nám ten kousek Valnovky proměnil v kousek malebného Norska? Už jen náhodně projíždějící na frekventované silnici směrem na Benešov musí být mile překvapeni, když na ně z šedé nudy vykoukne barevný norský ostrůvek.

(foto jsem převzala z www stránek Přístav Valnovka)

Stejně mile překvapeni jsou teď zákazníci Přístavu, "domácím" uzeným lososem, porce filetu s kůží. Porce se dá krásně po struktuře svalů ryby rozebrat na úhledné kousky, což se mi ovšem amatérským stylingem nepodařilo patřičně demonstrovat. To už vidítě níže na fotce. Z obchodů jsme zvyklí na tence krájené plátky, u celého filetu si cením možnosti pořádně si kousnout a cítit strukturu rybího masa. No, tímto přiznáním jsem se asi opravdu posunula do kategorie gurmánů v hanlivém významu slova. Ale on je tak dobrej ...

A nastává doba předvánočních večírků a schůzek, doba uspěchaná nákupem vánočních dárků a vánočním pečícím maratonem ale i odlehčování před tradičním vánočním obžerství a uzený losos nám dokáže všechny životní styly zázračně spojit a navíc si vyjímečně užít.


Takže odlehčíme, pohřešíme vyjímečným soustem, ať je to rychlá večeře během tahání horkých plechů s cukrovím z trouby, nebo dámská jízda.

Uzený losos na salátových lístcích s medovou zálivkou:

Jeden filet vystačí na dvě porce předkrmu, nebo odlehčené večeře.
K tomu dvě hrsti čerstvých baby špenátových listů, polníčku, nebo mixu salátů, jen si dejte pozor, až nepřevažuje ledový salát fádní chuti.
Medová zálivka na dvě porce:
Do šejkru nebo sklenice se šroubovacím hrdlem dáte dvě polévkové lžíce olivového oleje, jednu lžíci vinného octa nebo citronové šťávy a jednu lžičku tekutého medu. Pár zrnek soli. Zavřete, protřepáte, až vznikne jednolitá emulze, kterou pokapete salát s naaranžovanými kousky lososa.




Víte, že:
"Nenasycené tuky z rybího masa našemu tělu velmi prospěšné. Je prokázáno, že u lidí, kteří tyto ryby konzumují aspoň jednou týdně, se výrazně snižuje riziko infarktu. Losos je bohatý na tělu prospěšné Omega 3 kyseliny, kterých máme v naší západní stravě takový nedostatek. Losos je skvělá potravina pro hubnutí a zbavování se tělesných tuků.Obecně je ideální konzumovat ryby několikrát do týdně. 300g týdně lososa by se mělo objevit na vašem stole. V případě ryb čím víc, tím lépe."

Bon appetitt!

Komentáře

  1. Tak tohle bych si dal a je jedno, jestli jako salát nebo jen tak odtrhávaný. Losos je pro mě s máslovou rybou nejchutnější rybka po vyuzení (i když jiné mám taky rád, jen tohle je top top). Škoda je, že ty doby, kdy české řeky byly plné lososů jsou už dávno pryč a jde sem jen import.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Určitě, kdybych měla další možnosti, ulítávám na kilech . Děkuji za komentář.

    OdpovědětVymazat
  3. Ach, já tady tak dlouho nebyla? Odpusť Maruško, odpusť, jeden recept lepší než druhý, slintám nad fotkami, lehká, svěží a sexy jídla mě vábí a takového dobrého lososa ... ááá, dala bych si hned!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr