Přeskočit na hlavní obsah

Polévka z ředkvičkového lupení - zachraň jídlo!

Z takového odpadu, z ředkvičkového lupení, nebo chcete-li - listí, uvařit polévku, to mě opravdu nikdy nenapadlo. Dokud se svojí hádankovou otázkou

Devinette: La soupe au...??? Qu'est-ce que c'est???

a odhalením, že Frantíci snědí všechno , nepřišla Dáša Derré. Ale na úspornou polévku z ředkvičkového listí můžete použít i recept z Úsporné kuchařky Anuše Kejřové - tak, jak to vymyslela Vilemína.

Vyhazovat ředkvičkové natě z vlastního skleníku by byla opravdu škoda. Ještě v září jsem v rámci pěstitelského pokusu vysila zimní osev ředkviček, který jsem ale nedomyslela. Vzrůstajícím ředkvičkám ve světle bránily vzrostlé keříky paprik,takže nebohé ředkvičky šíleně vytáhly do výšky, ale nekoření a nebaculatí. Tak si alespoň já, zahradnický samoučedník vysvětluji přemíru zeleného lupení.


V hlavě pořád nosím ten Dášin recept, ale vlastní vaření upravuji podle aktuálního stavu zásob potravin.
Takže jsem dvě hrsti lupení přebrala oprala, posekala na větší kusy, zarestovala v hrnci na plátku másla, přidala třičtvrtě litru vody, dvě bramory na kostičky a vařila do změknutí brambor. Sůl, pepř, kdybych měla, strouhla bych na konec vaření muškátový oříšek, nebo dala na špičku nože muškátového květu. Samozřejmě, ještě lepší by bylo jako základ použít cibulovou jíšku. Pak vytáhnu tyčový mixér a rozmixuju na hustčí krém. Když je rozmixovaná konzistence polévky řidčí, vyredukuji vodu z polévky dalším povařením za zdatného odsávání páry kuchyňskou digestoří.


Jen tak pro zábavu a potěchu oka si polévku dekoruji několika kapkami dýňového oleje, vlastní tím i dostala příjemný, lehce oříškový nádech. Ale polévku si můžete dochutit podle svých osobních chutí - kopečkem zakysané smetany, zahustit rozkvedlaným vajíčkem, nebo vařené vajíčko do polévky vložit - jako u kulajdy, nebo zjemnit šálkem sladké smetany. Žádoucí jsou samozřejmě dozlatova opečené krutony, na které využijete staré pečivo. Já si k polévce ulomila chlebovou placku. Ta vznikla z řídkého kváskového chlebového těsta, prostě mi došla zásoba mouky a já už opravdu nechtěla běžet do obchodu. Tak jak to bylo řídké, nalila jsem to na rozpálený plechový pekáč z trouby a upekla stejným způsobem, jako kváskový chléb.



Tak co, až budete mít příště v ruce ředkvičky z ověřeného pěstovatelského zdroje, půjdete taky do toho? Zachráníte jídlo i přes výslednou - mírně strašidelně jedovatou barvu polévky? Vždyť to vlastně může být sofistikovaná smaragdová barva. Ne?

Komentáře

  1. Z ředkvičkového listí jsou recepty i na saláty, takže proč by nemohla být polévka. Ona spousta listů, co se vyhazuje je ve skutečnosti skvělá jak chutí tak i ze zdravotního hlediska - občas jsou dokonce zdravější než bulvy či plody.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Salát, budu si pamatovat. Děkuji za myšlenku i komentář.

    OdpovědětVymazat
  3. Dělám v létě, když dostávám ředkvičky od tchyně a je fakt výborná. A jakápak strašidelná barva, vždyť je to úplné Sargasové moře

    OdpovědětVymazat
  4. Ten ředkvičkový krém děláte zbytečně složitě, já se ho naučila ve Frnacii. Uvařím zelené ředkvičkové listy, nevařím je dlouho, aby neztratily barvu, rozmixuji je tyčovým mixérem do hladka, přidám dvě zakysané smetany,osolím a opepřím ... je výtečná a má krásnou světle zelenou barvu ...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr