Přeskočit na hlavní obsah

Francouzský tatarák z lososa

Dnes tu vychválím recept, který je sám o sobě už tak krásně napsaný, že já bych ho ještě krásněji přepsat nedokázala. O to raději si ho připravím, protože je to za prvné opravdu jednoduché a za druhé ohromně jedlé:

"Tento recept dostal brácha od jisté francouzské kuchařky a od té doby (cca 9 let) jsem jedl lepší tatarák z lososa jenom ve 2 restauracích. Dělám jej vždy z jednoho steaku cca 150-200g a o celou porci se dělím jenom s přítelkyní. Jako předkrm bych rozdělil min. na 4 porce."
Já mám pamět jako slon, takže úplně přesně vím, že jsem Michalův recept četla někde v diskuzi pod jiným receptem na tatarák z lososa. A když jsem ho hledala znovu, pro uvedení zdroje mého článku, našla jsem ho už na Labu. Michal použil v obou případech svůj osobní příběh receptu. A to se mi líbí.


Ingredience:
200 g steak z lososa bez kůže a kostí,
hořčice standard a dijonská, od každého druhu 1 kávová lžička,
žlutá a červená cibule,
sůl,
mletý bílý pepř (může být i černý),
citronová nebo limetková štáva.

Celý lososový filet naškrábete špičkou nože. Já si od kapitána z Přístavu Valnovka koupím rovnou "škrábané maso," které kapitán při filetování stáhne z kostí a hřbetu lososa. To stačí pokrájet na menší kostičky. Ochutíte 1 zarovnanou kávovou lžičkou obyčejné hořčice a jednou dijónské, s hořčicí opatrně, aby nepřebila charakteristickou chuť ryby,dochutit se dá vždy. Přidat drobně nakrájenou cibuli, na dvěstě gramů ryby je to pro mě tak polévkové lžíce drobně krájené cibulky. Osolit, opepřit, zakápnout citrónem. Nechat třeba dvacet minut v pokojové teplotě odstát pro spojení chutí? To se dá těžko vydržet.

Ne nadarmo se na Labu tento recept nachází v kategorii recept na Silvestr, podkategorie Speciality.
Dobrou chuť!

Komentáře

  1. Přesně takhle (jen s drobnou úpravou v cibuli - používám jarní cibulku pro kontrast barev zelené a oranžové) připravuji tatarák z lososa svým zákazníkům i já. Přípravu jsem se naučil běhel během svého pracovního pobytu v jednom z hotelů v Luxembourgu. Můžu potvrdti, že chutná skvěle. Jsou dny, kdy jej mícháme i 10kg najednou, takový je o ten tatarák mezi našimi zákazníky zájem... Kapitán Přístavu Valnovka

    OdpovědětVymazat
  2. Hm, tak to je osvědčený recept! Mám v plánu.Krásný nový rok, hodně zdraví všem!Vilemína

    OdpovědětVymazat
  3. Tady není kopr, takže to by byl můj drahý muž nadšen! Určitě vyzkoušíme!
    Přeji jen samá nej v novém roce 2014 a spoustu, spoustu nových receptů!

    OdpovědětVymazat
  4. [1]: Deset kilo tohoto tataráku - bojím se, že bych zafungovala jako jezevčík - jedla bych, dokud bych nepraskla? Děkuji za potvrzení dobré chuti kapitáne!

    OdpovědětVymazat
  5. [2]: Budu ráda, když vyzkoušíš a vrátíš se sem s referencí, moc by mě to potěšilo.

    OdpovědětVymazat
  6. [3]: Milá Haf, budu ti psát stejně, jako Vilemíně, budu ráda, když vyzkoušíte a dáš mi zpětný report !

    OdpovědětVymazat
  7. To je tak lákavé! Budu ho muset vyzkoušet... :)

    OdpovědětVymazat
  8. Ach, ach a ještě jednou ach! Škoda, že na malém městě nemáme kvalitní a spolehlivý zdroj čerstvého lososa, protože do tohohle tataráčku bych skočila rovnou po hlavě

    OdpovědětVymazat
  9. [8]: On se ten zdroj jednou objeví, tak jako se u nás objevil Milanův špičkový obchůdek.

    OdpovědětVymazat
  10. súhlasím s receptom,ale skúste do tataráku
    pridať kôpor.

    OdpovědětVymazat
  11. [11]: Děkuji za komentář i za návrh, vyzkouším.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.