Přeskočit na hlavní obsah

Pomalu pečený bůček - nejen pro velikonoční hodovníky


Vitamín B, nebo-li bůček, nikdy nesmí při velikonočním pohoštění chybět. Stejně jako nádivka. Recept jsem objevila v podzimním dva roky starém časopisu Albert, peču maso stejně, jen nedoplňuji pečenými jablíčky. Koupím pěkný - spíše nižší kousek bůčku - je jedno jestli s kostí nebo bez kosti, zato ale musí být s kůží. Naostřím si svůj nejoblíbený nůž a po celé délce bůčku vyřezávám do kůže a tuku po pěti milimetrech asi centimetrové zářezy do hloubky. Nasolím, sůl vetřu pečlivě i do zářezů a nechám v lednici odležet do druhého dne. Ráno rozehřeju troubu na 160 °C, bůček v pekáči šoupnu do trouby. Po chvíli podleju hrnkem vařící vody a přidám rozpůlenou palici česneku. Pomalu peču 3-4 hodiny, za stálého přelévání bůčku výpekem a následném podlévání vařící vodou - nikdy ne naopak. Když už je téměř dopečeno, ještě jednou přeleju kůžičku výpekem, pak jí znovu osolím a zvýším teplotu pečení na 200 °C, nebo přepnu na gril a zprudka zapeču, aby pěkně křupala. Dávám si ale pozor, aby se výpek nezačal přepalovat - to hrozí, když v pekáči zůstane převážně tuk, s malým množstvím vypečené šťávy z masa. To je třeba znovu maso podlít vařící vodou.


Takhle miluju pečený bůček já. Žádné vepřo-knedlo-zelo, ale dušená mrkvička a vařený, nebo pečený brambor, nejlépe ten nový jarní. A když dušenou mrkev, tak nejraději s pečeným bůčkem. Přiznávám, že tak kazím dietní mrkev tučným vitamínem B.


Letos bylo u nás na velikonoce poctivě napečeno, jako vždy. Mazanec z bílého vína a rozinkami i bez, diabetický mrkvový beránek od Pepíčka z Labu - (spíše tedy chlebíček, protože když nevyšleháte cukr se žloutky, těsto moc nenadlehčíte a já místo cukru sladila rozpuštěnými tabletkami stévie. Místo dýňových semínek jsem dala nasucho opražená slunečnicová). Dia beránek si pochutnává na rozmarýnové větvi. Sázka na jistotu je beránek olejový - jednoduše olejová bábovka od Pepina z Labu v rouše beránčím, pokud si ovšem dobře vymažete a vysypete formu! Našemu olejovému beránkovi jsem musela provést plastiku v srdeční oblasti a to přímo švestkovými-povidly. Trochu symbolické - jak k velikonočním svátkům a utrpení Krista na kříži, tak i běžnému životu právě v tomto letošním velikonočním období, emoce lítaly nahoru a dolů jako na horské dráze, srdce bolela, pukala, krvácela a rozum se sjížděl společně s emocemi. Medové perníčky podle osvědčeného recepisu Dany pekařky - perníkářky. Zdobím je vymakanou polevou podle návodu z Vánoční kuchařky pro dceru od Flo.
Letošní velikonoční pondělí patřilo k těm opravdu veselovelikonočním. Hodovníci si předávali kliku od dveří, i když bydlíme v bytovce se zamčeným vchodem. Zdobili jsme třicet vajec a rozdala se všechna - a to si každý hodovník vejce nebral. Někteří vzali zavděk jen dobrým přípitkem s krásnou blond slečnou (ne, to jsem opravdu nebyla já), dlabání čerstvě upečené nádivky z jednoho pekáče společnou lžící. Nevím, co jste ve velikonoční nádivce měli zeleného vy, já měla špenát!

Komentáře

  1. Velikonoční hodování mě letos minulo, ale kdybych bývala byla v zemi zdejší, jistě by se nějaké to pomalu pečené maso na stole jen rozplývalo a ani tradiční pečivo by nechybělo. Jak píšeš o tom vepřovém bůčku, vzpomínám si, jak moc mi chutnal pečený společně s hromadou růžičkové kapusty, kterou jsem tam přidávala lehce oblanšírovanou na poslední půlhodinku pečení. Chuť zeleniny a vypečeného vepřového masa je geniální. Rozhodně souhlasím, že tady žádný knedlík ani zelíčko není bezpodmínečně nutné. Mrkev je sexy!

    OdpovědětVymazat
  2. Ach, ten bůček je prostě nádherný! Já miluju bůček pomalu pečený na černém pivu, s hromadou česneku a cibule. A ta dušená mrkvička k němu ladí nádherně! ještěže je teplo a chuť na takto vydatná jídla je pomenší, jinak bych vážně běžela pro nějaký ten pěkný kus vitaminu B!
    A pěkné stádečko máš napečené, já letos taky pekla tři beránky, dva mazance a celozrnné celožitné slepované perníky (A sežralo se všechno )

    OdpovědětVymazat
  3. My bůček vůbec nepečem, ale o to větší mám na něj teď chuť. Vařené bramůbrky s mrkvičkou si ale dáváme často, zrovna dnes to plánuju na večeři. A taky dělám vepřové na mrkvi, ke konci tam přidám hnědý cukr a je to very delicious!.)

    OdpovědětVymazat
  4. Bůčíček vypadá nádherně a mrkvičku bych si taky dala hned! Po víkendu jsem jemně přeslazená a tenhle pečený výtvor by bodl!

    OdpovědětVymazat
  5. A zapomněla jsem pochválit velikonoční pečení!

    OdpovědětVymazat
  6. Ten bůček vypadá přímo božsky Ještě mě nenapadlo ho podélně nakrájet, vždycky jen kostičky   Supr tip
    Ajka

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

První toffosoutěž - o krajovou kuchařku

Ti, kteří občas navštěvují můj blog, vědí, že se snažím zaznamenat a uchovat recepty na jídla, která nám vařila chalupská babička . Teď už mám práci hodně ulehčenou, s recepty z tohoto kraje byla Nakladatelstvím Českého lesa vydaná kuchařka. "Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí" sepsal ředitel Muzea Chodska  pan Josef Nejdl. Chcete vědět, jak se vaří kyselka, herbstmilchsuppe, píprlák, klokány, vošouchy, rýpl, praskokrky, pískorky, sterz, schwammerpichelsteiner, liščí žrádlo, kucmoch, basáky, bacány, maltošny, obazda ?    Nesmím zapomenou na tradiční chodské koláče z horního i dolního Chodska. (Fotografie exkluzivně od Martina  .) O jeden výtisk této kuchařky můžete teď soutěžit u mě na blogu. Stačí jen odpovědět v komentáři k tomuto článku na jednoduchou otázku: "Které jídlo Vám zaručeně připomene vaše dětství nebo prázdniny u babičky?" Odpovídat můžete do 30. 6. 2010.   Při vyplňování odpovědního komentáře nezapomeňte uvést...

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahr...

Jahodový retro koláč

  Představuji Vám můj comfort food. Můj narozeninový dort, který jsem dostávala jako malá k narozeninám. Měla jsem tu prvorozenou výsadu, že první domácí jahody šly na můj narozeninový cake. Na konci června. Před tolika lety totiž ještě nefungovalo globální oteplení a jahody dozrávaly až v druhé červnové polovině měsíce. Vždycky jsem se na dort těšila a nikdy jsem nebyla zklamaná. Z čeho by dnešní děti asi byly překvapené, bylo to, že narozeniny jsme slavili bez dárků, všichni společně u stolu, "jen" u dortu a u konvice černého čaje s cukrem a citrónem, podávaném ve slavnostním čajovém servisu. Byl to křehký porcelán s bílým žebrováním a zdobily ho jemné, žluté kvítky s červeným středem a s lehkým zeleným stonkem. Tvoří ho oblíbený osmdesátkový recept na piškot nastavovaný horkou vodou. A místo želatiny, která, myslím, v té době nebyla v dostatečném množství na pultech sámošek, nebo konzumů, chytré, české hospodyňky vymyslely náhradu uvařenou z pudinku. Pudinkový rosol.   Piš...