Přeskočit na hlavní obsah

Mazanec bez vajec

Tento báječný, voňavý, hutný a vláčný velikonoční mazanec z Rakouska, a od lydie z Labužníka patří k receptům, který mě nejvíce překvapily. Že těsto funguje bez vajec a navíc - ta vůně!!!

"Ingredience

  • 2 balíčky sušeného droždí
  • 1 kg hladké nebo polohrubé mouky
  • 1/4 kg změkklého másla
  • asi 1/4 l vlažného mléka
  • asi 1/4 l bílého vína
  • šťáva a kůra z 1 citronu a 1 pomeranče
  • 200 g cukru
  • 1 vanilkový cukr
  • špetka soli
  • 1 vejce na pomazání
  • popř. rozinky namočené v rumu

Postup

Všechny ingredience smícháme a uhněteme těsto. Hněteme tak dlouho, až bude těsto hladké a nebude se lepit. Necháme asi 1-1,5 hodiny vykynout. Poté uděláme bochánek, nebo více malých bochánků, potřeme rozšlehaným vejcem, uprostřed nařízneme křížek a pečeme v horkovzdušné troubě při 170°C asi 35-45 minut.
Kdo chce mazanec nazdobit malovaným vajíčkem,dá doprostřed mazance malou brambůrku zabalenou ve fólii. Po upečení vyměníme brambůrku za vajíčko."
Já peču jen z polovičního množství, uvedeného v receptu a tvořím dva menší bochánky.


Háčkované kraslice jsem dostala od své bývalé kolegyně Vlaďky. Pozorně si prohlédněte tu zelenou mřížkovanou. Barevné kytičky fungují zapínáním na žluté korálky jako knoflíky.

Komentáře

  1. Hezky jsi mazanec upekla. Chutná opravdu báječně. Vidím, že jsme na labužníkovi mazanec obohatili obrázky obě dvě.

    OdpovědětVymazat
  2. Ježiši, obohatily. Samozřejmě tvrdé Y. Už asi blbnu.

    OdpovědětVymazat
  3. [2]: + [1]: Jsem ráda za spřízněnou duši labužníkovu. Našla jsem tam mnoho skvostů a hodně sladkých pokladů - zrovna od Lydie čerpám často a úspěšně. To i - y mi často ujede a stydím se za to, mám fixovano blbou poučku o nevyjádřeném podmětu. Vůbec - nejsem si v té češtině jistá,ale snažím se.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pražma pečená v troubě

  Ahoj, milí čtenáři! Dnes vám chci ukázat, jak si připravit jednoduché a chutné jídlo z pražmy, kterou jsem našel v akci v supermarketu. Pražma je druh mořské ryby, která má bílé maso a jemnou chuť. Je bohatá na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny. A navíc je velmi snadná na přípravu!   Potřebujete:   - 1 pražmu (asi 1 kg) - 4 mrkve - 2 cibule - 1 svazek petržele - 2 lžičky římského kmínu - sůl, pepř, olivový olej   Postup:   1. Troubu předehřejte na 180 °C. Pražmu omyjte, osušte a vykuchejte. Pokud chcete, můžete ji nechat vykuchat v obchodě, ale já si to rád dělám sám. Je to taková relaxace, když si pohrávám s rybími vnitřnostmi. 😂 2. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlkolečka. Petržel nakrájejte nahrubo. Všechnu zeleninu smíchejte v míse a osolte, opepřete a přidejte římský kmín. Římský kmín dodá jídlu zajímavou chuť a vůni, ale pokud ho nemáte rádi, můžete ho vynechat nebo nahradit jiným kořením. 3.

Pražma královská s pečenou zeleninou

Kdo mě zná, třeba i jen ze čtení mého blogu z minulosti, ten ví, že mám ráda na talíři ryby, mušle, slávky i kdejakou další, mořskou havěť (ne,  to není šťastný výraz, nejsem vodník, ani hastrman z pohádky Jana Drdy), mořské plody. Resuscituji svůj blog, protože mám za poslední dva měsíce více vjemů, možností a možná i sil pro další zdokumentování mých  experimentů v mé  kuchyni. A protože jsem dostala rybu. Pražmu královskou. Recept jsem si utvořila v hlavě, podle dalších surovin, o kterých jsem věděla, že mám doma v zásobě, podle chutí, které mi u nich navzájem fungují a už se mi osvědčily. Večer nezbylo moc času běžně  pracující ženy na  „haute cuisine.“   Do vykuchané ryby jsem vetřela dostatečné množství soli zvenku i do její břišní dutiny a nechala cca 15 minut odpočívat, než jsem si stihla připravit zeleninu, se kterou jsem pražmu hodlala péct společně na plechu v troubě. Troubu jsem začala rozehřívat na 200 °C. Oloupané mrkve a petržele jsem nakrájela na hranolky, pr

Uzený česnek

V našem Viet obchodě jsem narazila opět na něco. Pro mě nového. Uzený česnek. Země původu - Francie. Jedna palice za Kč 9,--. Slupky voní po kouři. Česnek sám o sobě v chuti ovlivněný není. Prostě, chutná česnekově, ani trochu kouřově. Jedinné, co jsem byla schopná ve vodách internetu vylovit za informace, bylo to, že uzením se pouze prodlužuje životnost česneku, uzením technologií teplého kouře po dobu sedmi dní se česnek konzervuje, chrání se tím při uskladnění proti plísním. Tak, jestli máte větší poznatky, nebo zkušenosti, směle sem s nimi do komentářů. Děkuji!